SIHHAT Projesi Kapsamında 3600 Sağlık Çalışanı ve Hasta Yönlendirme Personeline Yönelik Eğitimler Devam Ediyor
Okunma Sayısı : 915  |   Yayın Tarihi : 18.5.2019  |   Manşet Haber
T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Aralık 2016’da Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi” kısa adıyla SIHHAT Projesi kapsamında sağlık personeline yönelik yürütülen eğitimlerin 5. turu 13-15 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirildi.

Eğitimin açılış oturumuna Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Semih Korkut, AB ve Dışilişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç ile SIHHAT Projesinin yürütülmesinde iş birliği yapılan kurum ve kuruluşların temsilcileri katılım sağladı.

Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara yaptığı konuşmada özetle “Ülke olarak ihtiyacı olanların her zaman yanında olmaya devam ediyoruz; bugün gerçekleştirdiğimiz eylemler gelecekte karşılığını daha iyi bulacaktır, yürütülen çalışmaların etkilerini çocuklarımız gelecekte daha iyi hissedecektir. Verdiğimiz hizmetler toplumumuzun sağlığını bütün olarak korumaya yöneliktir. SIHHAT Projesi  bu çalışmaların bir örneğidir; Proje kapsamında yürütülen faaliyetlerin bir parçası olan eğitimler ilgili konularda çalışan personelimizi desteklemeyi amaçlamaktadır. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Eğitimin açılış konuşmasında Göç Sağlığı Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik proje hakkında detaylı bilgiler vererek yürütülen faaliyetleri ve eğitim çalışmalarını tanıttı. Kanuni Keklik ayrıca SIHHAT Projesi’nin eğitim faaliyetleri bileşeni kapsamında toplam 2520 sağlık çalışanı, 960 Hasta Yönlendirme Personeli ve 50 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışanına yönelik bir program yürütüldüğünü ifade ederek eğitimlerin Kasım 2019 tarihine kadar çeşitli illerde gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

 SIHHAT Projesi Hakkında:

Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere yönelik birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla yaklaşık 2.5 yıldır yürütülen SIHHAT Projesi faaliyetleri Türkiye’nin göç sağlığına yönelik kapasitesinin güçlenmesine ve dolayısıyla toplum sağlığını korumaya katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Proje kapsamında ayrıca;
  • İkinci basamak sağlık tesislerine tıbbi cihazlar alınmakta;
  • Bağışıklama faaliyetleri yürütülmekte;
  • Kadın ve çocuk sağlığı hizmetleri verilmekte;
  • Ruh sağlığı hizmetleri ve
  • Mobil sağlık hizmetleri de devam etmektedir.

Resimler