Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in Katılımıyla Roman Çalıştayı Düzenlendi
Okunma Sayısı : 2759  |   Yayın Tarihi : 19.1.2018  |   Manşet Haber Romanlar Araştırma ve Uygulama
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce, Mili Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in katılımıyla Edirne’de iki gün süren Roman Çalıştayı düzenlendi.

Trakya Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen Roman Çalıştayına, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Doç.Dr.Yusuf Tekin.Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Erhan Tabakoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Sayın Cem Gençoğlu, Milli Eğitim Daire Başkanlarımız Dr. Sayın Adem Orakçı, Tuncay Morkoç, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Dr. Sayın Ömer Akar,İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ersan Ulusan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hakan Cırıt ve Roman Dernekleri temsilcileri katıldı.

Çalıştay, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, “Ülkemizin güzide kentlerinden biri olan Edirne’de önemli bir konu olan Roman Çalıştayı için bir araya geldik.” ifadeleriyle başlayan konuşmasına “ Medeniyetler beşiği olan ülkemizde kalkınmada birinci öncelliğimiz müreffeh bir Türkiye olarak yolumuza devam etmektir. Amacımız bu yolda kültürler arasında tarihi dokusunu koruyarak daha güçlü ve daha hızlı adımlar atmaktır. Ülkemizde yaşayan Romanlar yüzyıllardır Anadolu’da, Trakya’da Türkiye’nin kültürel yapısını meydana getiren gelenekleri ve değerleri oluşturarak bu toprakların kadim sakinlerinden olmuşlardır. Anadolu’dan, Marmara’dan, Ege’den, Doğu’dan, Güneydoğu’dan, Karadeniz’den, Akdeniz’den, esen her bir rüzgârın ayrı bir rengiyle tek bir renge bürünerek gönüllere dokunmak yıllardır süre gelen kardeşliği, dostluğu, hoşgörüyü, birlik ve beraberliği güçlendirmiştir. Birlik ve beraberliğe her zaman olduğu gibi daha fazla ihtiyacımız olduğumuz dönemlerdeyiz. Günümüz koşullarda her geçen gün artan nüfus yoğunluğu ve bu noktadaki yeni sorunlara kalıcı çözümler bulma ve geliştirme çabaları yapmamamızı öne çıkarıyor. Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın huzur ve refah içinde yaşamalarını, temel ihtiyaçlarını karşılamak, eğitim, sağlık, konut ve istihdam alanlarında sadede günü kurtaran değil köklü ve geleceği içine alan çalışmalar yapma bilicindeyiz. Her insanın en temel haklarında yer alan eğitim hakkı çocuğun kişiliğiyle kendisini ilgilendiren konularda kendisini ifade etme hakkına kişisel ve fiziksel onuruna saygı içerir. Eğitim hakkı vazgeçilmez ve devredilmez bir hak olup herkesi ırk, cinsiyet, etnik, din ya da politik görüş, yaş yada engellik haline bakılmaksızın temel eğitimden yararlanmısını ifade eder. Bu sürecin gerçekleşmesini ilk şartı çocuğun nitelikli ve sürekli bir biçimde eğitim hakkından yararlanmısıdır. Bu bağlamda Roman çocuklarımızın eğitime erişim ve devamlılık sağlanmasıyla kaliteli eğitim olanaklarından daha iyi yararlanabilmeleri için stratejiler belirlemek. Çocuklarımızın okullarda karşılaştıkları problemlere işbirliği içerisinde çözümler üretmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı olarak yürütmekteyiz. Her çocuğun kaliteli eğitim alarak bir üst öğrenime yönlendirilmesi gerekliliği bilinciyle bu çalışmaları yapıyoruz. Bakanlık olarak özellikle son yıllarda başta dezavantajlı çocuklarımız olmak üzere tüm öğrencilerimiz eğitim imkânlarından eşit olarak yararlanmalarını sağlamak hassasiyeti içerisindeyiz. Bu kapsamda aldığımız kararlar, yürüttüğümüz çalışmalar, birbirini tamamlar niteliktedir. Bu ana başlıklar hükümet programımızda da yer almaktadır. Roman çocuklarımızın okula kayıt olma ve devam etmekte sıkıntı yaşandığı görülmektedir. Bu sıkıntı ileride çocuklarımızın iş hayatında yer almalarında da sorun teşkil etmektedir. Burada yapacağımız çalışmayla bu sorunlara sağlam ve köklü çözüm bulacağımıza inanıyorum” şeklinde devam etti.

Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Müdür Yardımcı Doç. Dr. Emel Gönenç Güler, Adnan Menderes Üniversitesi, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, Edirne Merkez Meriç İlkokulu Okul Müdürü Azize Firdevs Turan,Roman Federasyonu temsilcileri, Bahattin Ulusoy ve Adnan Demirez Roman vatandaşların mevcut durumu hakkındaki değerlendirmelerin ardından toplantı sona erdi.

Resimler