Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz

 Basında Ben


Sevgili Ziyatretçim,

Merhaba. Web sayfama hoşgeldiniz.

Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben Prof.Dr.Emine Didem Evci Kiraz. Günlük hayatımda Didem ismimi kullanıyorum. Beni herkes Dr.Didem diye tanır.

Ben tıp doktoruyum. Ege Tıp Fakültesi 1989 mezunuyum. Ardından mecburi hizmet ve Sağlık Bakanlığı’nda Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nda Uluslararası Kuruluşlar Sorumlusu ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde şube müdürlüğü ve koordinatörlük yaptım. 10 Kasım 1999’da Turizm Sağlığı Şubesini kurdum. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörlüğünü yürüttüm.

Eğitimi bırakmadım ve Sağlık Bakanlığı görevlerime ek olarak; Gazi Üniversitesi’nde Halk Sağlığı Yüksek Lisans ve Hacettepe Üniversitesi’nde Doktora Programını tamamladım. Sağlık Bakanlığı bursu İngiltere’de Ekoloji ve Biyoçeşitlilik eğitimi aldım. Ben Halk Sağlığı’nın “Çevre Sağlığı” alanında eğitimlerimi yönlendirdim ve şu an Türkiye’de Çevre Sağlığı alanında kendi konularımda uzmanlaştım.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 1987 yılında başlattığı “Sağlıklı Şehirler-Healthy Cities Projesi”nin Ulusal Ağ Koordinatörlüğünü üstlendim ve 1996 yılından beri Türkiye’de “Sağlıklı Şehir” kavramının yaygınlaşması için çalışıyorum. Yaşadığım il Aydın başta olmak üzere birçok şehrin Dünya Sağlık Örgütü tarafından Sağlıklı Şehir sertifikası alması için çaba gösterdim. Şu an Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesiyim.

Sözkonusu proje ile ihtiyacı ortaya çıkan “Şehir Sağlığı-Urban Health” kavramını Türkiye’de ilk dile getiren ve bu isimle Belediye’de “Şehir Sağlığı Merkezi” kuran, Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu müfredatına “Şehir Sağlığı Dersi” koyan, Üniversite bünyesinde ilk kez “Şehrin Sağlığını Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuran kişiyim.

Şu an Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesiyim. Ağustos 2016 itibariyle Üniversitemizde yeni kurulan Hemşirelik Fakültesi kuruluşunu yürütüyorum ve Hemşirelik Fakültesi Dekanıyım.

2011 yılında Türkiye’de ilk ve tek olan “Roman Uygulama ve Araştırma Merkezi” nin Adnan Menderes Üniversitesi’nde kurulması çalışmalarını başlattım ve şu anda bu Merkezin müdürüyüm.

Avrupa Konseyi Yeni Halk Sağlığı Programı çerçevesinde, Danimarka’nın koordinatörlüğünü yaptığı ve Türkiye olarak Turizm paketinde yürütücü olduğumuz uluslararası bir proje ile Türkiye’de ilk kez “Sağlık Etki Değerlendirmesi-Health Impact Assessment” çalışmalarını başlattım. Pilot çalışma alanımız Kuşadası oldu. Halen bu alanda kanıt oluşturma çalışmaları ve eğitimler yürütmekteyim.

Sağlık Bakanlığı görevlerim doğrultusunda tüm aşamalarında yer aldığım Türkiye İklim Değişikliği çalışmalarıma vurgu yapmak isterim. Çünkü, artık hepimizin tek işi “İklim Değişikliği ve Sağlık Etkileri” olabilir.

Yenilik benim işim. 2010 yılından bu yana İnovasyon alanında çalışmalar yapmaktayım. Aydın İl Yenilik Platformu-3 yıl (TÜBİTAK destekli) ve Yenilik Merkezi kurulması-1 yıl (GEKA destekli) süreçlerini sayfamda görebilirsiniz. Tabi gerçek halini görmek isterseniz de Adnan Menderes Üniversitesi kampüsünde , hemen girişte, AİSYEM binasına uğrayabilirsiniz.

Ve diğerleri….. Web sayfamı inceleyiniz ve bilmek, öğrenmek, danışmak, değerlendirmek ve en önemlisi benimle yeni çalışmalarda birlikte olmak isterseniz iletişime geçiniz.

Sevgiyle Kalın